اموزگار

عراق|تاکید مجلس اعلا بر لزوم تقویت بازدارندگی هوایی عراق/ جزئیات تماس معاون ترامپ با بارزانی- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مجلس اعلای اسلامی عراق با محکوم کردن هرگونه تلاش برای خدشه وارد کردن به حاکمیت ملی عراق خواستار توسعه سامانه شناسایی و دفاع هوایی عراق برای مقابله با چالشهای پیش روی کشور شد.

مجلس اعلای اسلامی عراق در بیانیه‌ای خود با اشاره به تجاوزات اخیر به مقرهای حشد شعبی و که انگشت اتهام به سمت آمریکا و رژیم صهیونیستی نشانه رفته است، تاکید کرد هرگونه تجاوز به هر گروه و طیف از ملت عراق یا بخشی از اراضی آن،‌تجاوز به تمام کشور و ملت عراق است.

این گروه سیاسی، دولت عراق را مسئول بازنگری در تمام توافقات امنیتی منعقد شده با طرف های بین المللی ذیربط برای مشخص کردن میزان جدیت در پایبندی این طر‌فها به تعهدات یا انصراف از آن دانست.

در این بیانیه آمده است : ملت ما باید این نکته را در نظر بگیرند که هدف رژیم صهیونیستی،ویرانی عراق است، ملت عراق باید ماهیت چالش‌ها را درک کنند و با گروه‌های سیاسی ملی و نیروهای  ارتش، امنیتی و حشد شعبی ابراز همبستگی داشته باشند.

مجلس اعلای اسلامی عراق از دوست خواسته است در راستای توسعه سامانه شناسایی و دفاع هوایی متناسب با حجم چالش‌های پیش روی کشور اقدام کند.

رایزنی تلفنی حکیم با همتای لبنانی

وزیر خارجه عراق در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود تحولات منطقه و روابط دوجانبه را بررسی کرد. در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است جبران باسیل وزیر خارجه لبنان تماس تلفنی با محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق برقرار کرد که طی آن دو طرف ابعاد مختلف روابط دوجانبه میان دو کشور و راه های ادامه تقویت آن در زمینه‌های مختلف را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

بر اساس این بیانیه، حکیم از سطح متمایز در روابط بغداد و بیروت تمجید کرد.این بیانیه آورده است دو طرف مسائل منطقه‌ای که به آن اهتمام نشان می‌دهند، را بررسی کرده و درباره ادامه رایزنی و هماهنگی تلاش‌ها برای حمایت از راه حل های سیاسی در راستای تقویت امنیت و ثبات در منطقه به توافق رسیدند.

تاکید برهم صالح بر حفظ دستاوردهای پیروزی بر داعش خبر دیگر اینکه برهم صالح رئیس جمهوری عراق بر ضرورت حفظ دستاوردهای پیروزی بر گروه تروریستی داعش تاکید کرد. دفتر رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد برهم صالح رئیس جمهور امروز چهارشنبه در کاخ السلام، حمید الشطری دبیر دستگاه امنیت ملی و هیئت همراه را به حضور پذیرفت.

بر اساس این بیانیه، برهم صالح بر ضرورت تشریک مساعی برای تحقق امنیت و ثبات و حفظ دستاوردهای محقق شده پس از نابودی باندهای تروریستی داعش تکید و از نقش نیروهای دستگاه امنیت ملی از طریق داده‌های اطلاعاتی و امنیتی و همچنین مشارکت آنها در برقراری امنیت و حفظ جان مردم و دارایی‌های آنها تقدیر کرد. این بیانیه آورده است طی این دیدار، آخرین تحولات امنیتی و سیاسی کشور بررسی شد.

تاکید حلبوسی و مالکی بر یکپارچه شدن تلاش‌ها در راستای عبور از تمام بحران‌ها

محمد حلبوسی رئیس پارلمان عراق و نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون بر اهمیت یکپارچه شدن تلاش‌ها در راستای عبور از تمام بحران‌ها تاکید کردند. بیانیه دفتر رئیس پارلمان عراق آورده است طی دیدار محمد حلبوسی و نوری المالکی، آخرین تحولات سیاسی کشور و تلاش‌های پارلمان در خلال دوره قانونگذاری آینده در زمینه نظارتی و قانونگذاری و ضرورت تدوین قوانینی برای خدمت به شهروندان و خدمات رسانی به آنها و نیز نظارت بر عملکرد قوه مجریه و اجرای برنامه دولتی و مبارزه با فساد بررسی کردند. بر اساس این بیانیه، دو طرف بر اهمیت یکپارچه شدن تلاش‌ها و ترجیح منافع ملی و تلاش برای در پیش گرفتن گفت‌وگوی سازنده برای پشت سر گذاشتن تمام مشکلات و بحران‌ها و تلاش برای حفظ امنیت و بازسازی و ثبات کشور تاکید کردند.

خبر دیگر اینکه ساروج کوما مدیر منطقه‌ای بانک بین المللی در منطقه خاورمیانه با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق دیدار کرد.

سفر هیئت بلندپایه یونانی به بغداد سفر می‌کند وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد هیئت بلندپایه‌ای از مسئولان و بازرگانان یونانی طی ماه اکتبر آینده به بغداد سفر خواهد کرد.

ورود وزیر کشور عراق به اربیل

«یاسین الیاسری» وزیر کشور عراق عصر چهارشنبه وارد اربیل شد.

نشست رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق

خبر دیگراینکه شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق نشستی را با هدف مشخص کردن زمان برگزاری چهارمین کنگره خود و نهایی کردن برخی مناصب و پست‌های دولتی برگزار می‌کند. بر اساس گزارش الفرات، رهبرسید برایم از اعضای اتحادیه میهنی کردستان عراق کرد این نشست برای بحث و بررسی درباره کنگره عمومی حزب و مشخص شدن زمان و سازوکار برگزاری‌اش برگزار می‌شود.

تماس تلفنی وزیران خارجه عراق و اردن

خبر دیگر اینکه وزیران خارجه عراق و اردن در تماس تلفنی با یکدیگر راه‌های مقابله با چالش‌های منطقه‌ای را بررسی کردند.

محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق و ایمن الصفدی همتای اردنی‌اش درباره تحولات منطقه‌ای و روابط دوجانبه گفت‌‌وگو کردند. بر اساس بیانیه وزارت خارجه عراق، محمد علی الحکیم با ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن تماس تلفنی برقرار کرد که طی آن دو طرف، راه‌های تقویت همکاری دوجانبه میان دو کشور و اهمیت افزایش تلاش‌ها برای گشودن افق‌های جدید در راستای همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف بررسی کردند.

این بیانیه آورده است دو طرف همچنین به تحولات منطقه‌ای که مورد اهتمام مشترک است، پرداختند و بر اهمیت تقویت سازوکارهای همبستگی و فعالیت مشترک در رویارویی با چالش‌های مختلف که منطقه شاهد آن است و پیشبرد تلاش‌ها در راستاهای راه حل های سیاسی که می‌تواند به تحقق امنیت و ثبات منجر شود، تاکید کردند.

گفت‌وگوی تلفنی معاون ترامپ با بارزانی

خبر دیگر اینکه «مایک بنس» معاون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلفنی با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان دیدار کرد که طی آن بر ضرورت پیشرفت در تلاش‌های هدفمند برای تحکیم ثبات در مناطق مورد اختلاف تاکید شد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، مایک بنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان درباره اوضاع امنیتی شمال عراق و تلاش‌ها برای تحکیم ثبات در مناطق مورد اختلاف و بازگشت آوارگان گفت‌وگو کرد.

بر اساس این بیانیه، بنس از بارزانی و دولت اقلیم کردستان به خاطر فراهم کردن سرپناه برای آوارگان و حمایت از کسانی که در سال‌های اخیر از جنگ متضرر شدند، تقدیر کرد.

بیانیه کاخ سفید آورده است دو طرف در این تماس تلفنی به پنجمین سالگرد حمله رعب آور داعش به جامعه ایزیدی در سنجار اشاره کرده و متعهد به هماهنگی برای جلوگیری از هرگونه فعالیت جدید از سوی داعش شدند.

بر اساس این بیانیه، معاون رئیس جمهور آمریکا مدعی شده است که کشورش از ادامه فعالیت کسانی که ایران از آنها حمایت می‌کند در راستای تضعیف امنیت و حاکمیت عراقی‌ها ابراز نگرانی می‌:ند و به فکر اتخاذ گام‌های دیگری برای تعضیف تاثیرگذاری این گروه‌هاست.

این بیانیه افزود بارزانی و بنس به نتایج مذاکرات میان مسئولان دولت فدرال و مسئولان اقلیم کردستان اشاره کردند و معاون رئیس جمهور آمریکا بر حمایت خود از حل مشکلات موجود از جمله مشکل بودجه و درآمدهای فروش نفت تاکید کرد.

این بیانیه آورده است دو طرف همچنین فرصت هایی را که اجازه پیشرفت در شراکت و همکاری میان آمریکا و اقلیم کردستان را می‌دهد از جمله فرصت‌های اقتصادی و امنیتی بررسی کردند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *